Український уряд ініціював вилучення у місцевих громад податків на доходи фізосіб, які сплачують військовослужбовці. Відповідний законопроєкт 12 вересня зареєстрував у Верховній Раді прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Він пропонує спрямувати їх на розвиток оборонно-промислового комплексу.
Як ідеться у пояснювальній записці, цим законопроєктом уряд пропонує, зокрема, з 1 жовтня 2023-го по 31 грудня 2024-го так званий військовий ПДФО в повному обсязі зараховувати до спеціального фонду Державного бюджету України.
Водночас голови громад кажуть, що цей крок, ймовірно, стане катастрофою для громад, адже ці кошти вже враховані у бюджетах і є ледь не основною статтею надходжень.
У понеділок, 18 вересня, в Черкасах відбувся захід за участю народних депутатів Сергія Козира та Віталія Войцехівського, голів асоціацій громад й голів ОТГ, де обговорювалися шляхи подолання кризи, яка насувається.
Координатор Всеукраїнської Асоціації громад в Черкаській області Сергій Гончар не приховує, що уряд хоче залізти до кишені громад.
«За великим рахунком, держава сказала: «Нам не вистачає грошей і ми будемо переглядати бюджети місцевого самоврядування і будемо залазити в кишеню», — каже Сергій Гончар. — Поки не знаємо, як саме вони це хочуть зробити. Маємо бути готовими, що цей перегляд до кінця року буде. Але має бути дискусія, щоб не сталося знову так, що держава сказала, буде ось так, а ви, депутати, зрадники, якщо не проголосуєте. Тому маємо набрати аргументів і підготуватися до цієї дискусії. Наразі її поки немає, тому добре, що присутні тут народні депутати взяли на себе лідерство у цій позиції.
Очільник Кам’янської громади Володимир Тірон пропонує до 1 січня не чіпати ПДФО.
«Людям в Кабміні треба донести пагубність цього рішення, яке чекає нас із 1 жовтня, — каже посадовець. — Наразі ПДФО враховані в наших бюджетах. В нас хочуть забрати критерій, який допомагає пришвидшити перемогу. Моя пропозиція – до 1 січня той ПДФО, який був врахований у бюджетах, залишити у громадах. Нам треба забезпечувати тепло і решту всього.
У зареєстрованому законопроєкті немає логіки, впевнений народний депутат України Віталій Войцехівський. На його думку, «прикручувати гайки» необхідно ОВА, які невміло розпоряджаються коштами, а не громадам.
«Ця тема зараз болить майже всім головам громад, — коментує нардеп. — Якщо є совість, не варто голосувати за те, що пропонується на 1 жовтня. Не можна підтримувати, те, де немає логіки. Згідно із Бюджетним кодексом, не можна протягом року робити те, що планується з 1 жовтня. Якщо ми зараз заберемо у громад ПДФО до кінця року, враховуючи, що готується опалювальний період і потрібно утримувати енергетику й стан доріг взимку, це буде колапс. Голови громад розуміють, що наступного року якоюсь частиною військового ПДФО вони готові поступитися. Навіть розроблено формулу, по якій громади, які отримуватимуть більше, мають поділитися. Через недолугі рішення деяких військових адміністрацій страждатимуть громади. Зараз, на рівні Кабміну, треба прикрутити гайки ОВА, аби чітко контролювали нормативні документи».
Майже кожна сесія будь-якої міськради не обходиться без виділення коштів на потреби ЗСУ, пояснює народний обранець.
«На кожній сесії міськрад, де я бував, ухвалюється рішення про виділення допомоги військовим, — пояснює Віталій Войцехівський. — Головне, це відбувається оперативніше і дешевше. Якщо забрати ПДФО, то громади не зможуть не тільки допомагати захисникам, а й не пройдуть складний зимовий період. Тоді доведеться робити адмінреформу і об’єднувати громади».
Народний депутат Сергій Козир, який також був присутній на зібранні у Черкасах, занепокоєний долею громад, які розташовані в деокупованих зонах. Військовий ПДФО — єдине джерело надходжень, за рахунок чого вони ще тримаються.
«Сьогодні ми з Віталієм Войцехівським та головами громад зібралися, аби обговорити питання військового ПДФО, які зараз хочуть вилучити, — розповів Сергій Козир. — Ми бачимо, що воно ще дуже «сире» і тому необхідно ще обговорювати, щоб закрити всі прогалини, які дуже погано видно з Києва. Голови громад Херсонщини дуже занепокоєні можливими змінами. В них є безліч питань, які необхідно швидко вирішувати за рахунок цих надходжень. У деокупованих частинах області, крім ПДФО більше немає жодних надходжень до бюджетів. Бізнес не працює, податки нікому платити. Безперечно, потрібно допомагати оборонному комплексу і дати йому можливість запрацювати на повну потужність. При цьому має бути паритет, а не просто все забрати».
Водночас, переконаний народний депутат, головам громад не потрібно братися за голову, очікуючи найгіршого. Натомість необхідно спокійно все обдумати і запропонувати конкретні рішення та альтернативи.