05 грудня 2024, 11:47
Якщо в Офісі генпрокурора такий статус мають всього лише 6% співробітників, то на Черкащині ця цифра в 4,5 рази вища. Про те, як і навіщо черкаські прокурори оформлювали собі пенсії й хто відповідає за МСЕК в області, пише OBOZ.UA.
В Україні у двох областях виявили аномальну кількість прокурорів з інвалідністю. Йдеться про Хмельницьку (29% прокурорів мають інвалідність) та Черкаську (27% осіб з інвалідністю) області. Тут осіб з інвалідністю втричі більше, ніж у прокуратурах в інших регіонах. І всі вони вийшли на пенсію, використовуючи особливі права для осіб з інвалідністю.
Медико-соціальні експертні комісії (МСЕК) у цих регіонах за дивним збігом обставин надавали статус особи з інвалідністю саме тим прокурорам, які ще не мали необхідного для прокурорської пенсії стажу. Закон «Про прокуратуру» дозволяє отримувати високу прокурорську пенсію, маючи всього 10 років стажу, якщо є інвалідність. По всій країні 525 прокурорів отримують десятки тисяч гривень пенсії, скориставшись статусом особи з інвалідністю, та продовжують працювати.
Серед прокурорів з інвалідністю є й ті, хто дійсно має проблеми зі здоров’ям. Однак ситуація, коли прокурори використовують оформлену інвалідність, продовжують повноцінно працювати і через суди отримують величезні пенсії, викликає багато запитань щодо справедливості чинної системи.
OBOZ.UA проаналізував декларації десятків черкаських прокурорів та знайшов тих, хто використав отриманий від МСЕК висновок для того, щоб раніше вийти на високу прокурорську пенсію. Наприклад, Володимир Зубенко, начальник управління представництва інтересів держави в суді прокуратури Черкаської області, торік щомісяця отримував у середньому 112,7 тис. грн зарплати і 39,6 тис. грн пенсії.
І хоч за прокурорськими мірками це невелика пенсія, це значно більше, ніж може отримати будь-який пенсіонер. Річ у тому, що зараз максимальна пенсія обмежена розміром 10 прожиткових мінімум (це 23,6 тис. грн). Прокурори таке обмеження знімають через суди.
Прокурор судиться з Пенсійним фондом щонайменше з 2016-го. Згідно з матеріалами справи №712/7210/16-а, пенсію з інвалідності (як і саму інвалідність) Володимир Зубенко оформив ще у 2009-му. Одразу ж він перейшов з низької пенсії з інвалідності на високу прокурорську пенсію (в розмірі 80% зарплати). У 2016-му він через суд вимагав перерахунку. І на той момент у нього було всього 17 років та майже 3 місяці стажу. Тобто у 2009-му, коли він отримав статус особи з інвалідністю, у нього було всього лише 10 років стажу.
Що цікаво, саме 10 років стажу необхідно, аби, маючи інвалідність, отримати високу прокурорську пенсію. А без статусу особи з інвалідністю треба вже 25 років стажу. Отже, щойно Зубенко напрацював 10 років стажу, він оформив інвалідність та почав отримувати з ПФУ десятки тисяч гривень.
Андрій Замотайло, керівник Черкаської місцевої прокуратури, торік задекларував щомісячну пенсію у 20,9 тис. грн (поки що він не зняв обмеження розміру через суд). Згідно з матеріалами справи 580/652/19 (це адміністративна справа з його позовом проти ПФУ), Замотайло почав працювати у 2006-му. А у 2017-му, маючи 10 років стажу, він перейшов з пенсії з інвалідності на прокурорську пенсію.
«Ч.9 ст. 86 Закону №1697-VII передбачено, що прокурорам, визнаним особами з інвалідністю I або II групи, призначається пенсія з інвалідності в розмірах, передбачених частиною другою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років», – йдеться в матеріалах справи. Пенсія призначається в розмірі 60% від суми місячної заробітної плати.
Це лише два черкаських прокурори, які завдяки статусу особи з інвалідністю отримали собі десятки тисяч гривень пенсії. Насправді це поширена практика. І що цікаво, користуються нею саме молоді прокурори: щойно отримавши 10 років стажу і всього через кілька років після свого 30-річчя, правоохоронці переходять на високі пенсії.
Олександр Литвин
Скорочений передрук з obozrevatel.com