День бабака в Україні: історія і традиції метеорологічного свята

Сьогодні, 2 лютого, Україна і світ відзначається День бабака – свято, за яким можна передбачити прихід весни.


День бабака: що за свято

Щорічно 2 лютого в Америці, Канаді та інших країнах відзначається цікаве свято, присвячене природі, погоді та прогнозам – День бабака. Цього дня люди збираються разом і здійснюють веселий ритуал: вони спостерігають за поведінкою живого бабака і роблять прогнози про погоду.

Вважається, що в День бабака звірок визирає з норки після зимової сплячки. Якщо він бачить свою тінь, то лякається її і надовго ховається назад у нірку. В цьому випадку зима триватиме ще довгих шість тижнів.

Якщо ж день видався похмурий, і сонця немає, бабаку боятися нічого – він сміливо вилазить зі своєї схованки. Значить, можна чекати на потепління і швидкий приход весни.

День бабака: історія свята

Свято поширилося завдяки вихідцям з Німеччини, і стало офіційним у 1886 році. Найвідоміший у світі бабак — Філ із міста Панксатоні в Пенсільванії (США). За підрахунками американських кліматологів, точність прогнозів Філа склала 39%. Події у фільмі День бабака (Groundhog Day) з Біллом Мюрреєм в головній ролі, що вийшов в 1993 році, відбуваються саме в місті Панксатоні 2 лютого під час святкування Дня бабака.

Примітно, що дата Дня бабака збігається з християнським святом Стрітення Господнього, яке відзначався 2 лютого за Юліанським календарем або ж 15-го числа за Григоріанським. Свято символізує зустріч зими з весною – хто з них виявиться сильнішим, той і буде правити світом у найближчі тижні. По погоді на Стрітення судили про прийдешню весну: якщо в цей день світить сонце, то решта зими буде холодною і довгою.

Нині День бабака розширив свою географію, ставши улюбленим святом у багатьох країнах світу, в тому числі і в Україні. Примітно, що в нашій країні теж є свої улюбленці-провісники погоди – в Харкові та у Львові.

Previous post СБУ викрила ще трьох замовників масових псевдозамінувань на Черкащині
Next post Під Черкасами продають легендарний ресторан… за 500 тисяч доларів

Добавить комментарий