День пам’яті та примирення: історія 8 травня в Україні

Сьогодні, 8 травня, в Україні відзначають День пам’яті та примирення. В цю дату заведено вшановувати жертв Другої світової війни, які загинули внаслідок страшної трагедії 1939-1945 років.

Саме 8 травня 1945 року набув чинності Акт про капітуляцію Німеччини, підписаний напередодні у французькому місті Реймс. Ця подія поклала край війні на континенті, тому 8 травня у світі відзначають як День перемоги в Європі (V Day).

У 2004 році Генасамблея ООН у своїй  резолюції до 60-ї річниці закінчення Другої світової запропонувала державам щороку відзначати один або два дні (8 і 9 травня) “на вшанування пам’яті всіх жертв Другої світової війни”.

День пам’яті та примирення в Україні

Україна відзначає 8 травня як День пам’яті та примирення вже сьомий рік поспіль.

У березні 2015 року указом президента встановлено нову дату “з метою гідного вшанування подвигу Українського народу, його визначного внеску у перемогу антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні, висловлення поваги усім борцям проти нацизму…”.

Планувалося, що вшанування загиблих в Україні розпочинатиметься 8 травня — разом з Європою та світом, і продовжуватиметься за радянською традицією 9 травня.

Відтоді 8 травня на території нашої держави традиційно проходять акції пам’яті й молебні, зокрема й міжконфесійні. Телеканали і радіостанції згадують загиблих хвилиною мовчання, а о 23.01 проводять символічну “першу хвилину миру”.

Символіка та гасло

З 2014 року символом Дня пам’яті та примирення є квітка маку. ЇЇ графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку, воно уособлює квітку маку, з іншого – кривавий слід від кулі.

Офіційним гаслом 8-9 травня завжди була фраза – 1939-1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо.

Проте у зв’язку з повномасштабною війною на території України гасло пам’ятних днів вирішили змінити. Відтепер воно звучатиме як Перемогли нацизм – переможемо і рашизм!

В Українському інституті національної пам’яті зазначили, що у 1939–1945 роках ворогами були нацисти, а сьогодні – рашисти, російська версія імперського націоналізму та фашизму.

Previous post У Черкасах звільнили двох поліцейських, яких підозрюють у згвалтуванні неповнолітньої
Next post “Його ніхто не збивав, він сам упав”: Табурець про безпілотник, який нібито поцупили з музею

Добавить комментарий