Форма не для всіх? Чи можна заборонити носити вбрання у пікселі

Військовий однострій — це більше, аніж просто захисний маскувальний одяг, вважає військовослужбовець з позивним “Стропа”. Тож і вдягати його мають лише армійці, аби не збивати нікого з пантелику. Чи можна заборонити носити вбрання у пікселі і чи це законно – розповідає Суспільне.

“Хижак”, “Британія”, “Мультикам”. Кожне слово та кожен запит волонтери розуміють з пів слова, розповіла одна з них — Вікторія Хамаза. З її слів, власник магазину військового одягу Костянтин Портнов — як служба невідкладної допомоги.

“Це фронт, там постійна потреба щось замінювати. Це ось наш “911”. Ми приїжджаємо, вантажимо, бо виїзд, добираємо все, що потрібно”, — розповіла Вікторія.

Комусь підібрати однострій за розміром, а комусь порадити такий, щоб було зручно і тепло, особливо тоді, коли ти далеко від дому – цією справою Костянтин займається з початку повномасштабної війни.

“Бушлат теплий, а проміжного одягу вони не мають і вони страждають від цього. Шукаємо розмір, аби людина могла одягтись по сезону і по часу дня: вночі холодно, вдень жарко”, — пояснив Костянтин.

Додав: “своїх” клієнтів впізнає одразу:

“Всі мають одні проблеми — підготовка, фронт. Цивільні приходять купити військовим. Ми людей ідентифікуємо одразу по мові, по відношенню, по розумінню, по запитах”.

Втім, не відмовлять і цивільному, якщо той захоче купити камуфляж, додав Костянтин Портнов. Бо ж законних підстав для цього немає, розповіла речниця територіального центру комплектування та соціальної підтримки Аліна Кривошея.

“Не передбачено законодавством будь-яке покарання, якщо то будуть лісники, рибалки, робочі також використовують форму. Якщо не буде жодних знаків розрізнення: приналежність до роду військ, того чи іншого розрізнення, то тоді воно не несе будь-якого покарання”.

Приналежність до Збройних сил, підрозділу та військове звання вказане на шевронах. І за носіння однострою з такими знаками цивільними, або ж тими, хто звільнений із військової служби, говорить Аліна Кривошея, чекає покарання:

“Це тягне за собою відповідальність від двох з половиною тисяч гривень до трьох тисяч 400 — це, якщо вперше людину затримали. І конфісковують форму, яку вона носила. Якщо правопорушення повторно вчинене — до шести тисяч 400 гривень”.

Військовослужбовець з позивним “Стропа” вважає, що військовий однострій — це більше, аніж просто одяг, тож і одягати його слід армійцям.

“Це збиває з пантелику як і місцеве населення, так і співробітників правопорядку. Тому що людина, яка носить військову форму може бути злочинцем, який може спаплюжити честь та гідність військовослужбовця .

Вікторія Хамаза має власне правило — під час волонтерських поїздок обирати одяг нейтральних кольорів без пікселів.

“Для мене це дуже принципово. Від початку війни я себе не позиціюю, як військова людина. Я — волонтер. Мій одяг підбирається відповідно до умов. Це ось такі лайтові кольори — не більше”, — пояснила Хамаза.

Цивільний має ходити у цивільному одязі, а військовий – у військовому, певен Богдан — військовослужбовець, який прийшов до магазину, аби обрати теплішу амуніцію.

“Дивіться, є спецодяг для електромонтера, є спецодяг для якогось вантажника, є спецодяг для когось іншого. От для нас він являється повсякденним одягом. Для цивільного має бути цивільний одяг”, — додав він.

Як розповіла офіцер-психолог військової частини Інна Шкляр, від початку повномасштабного вторгнення стиль мілітарі ще й став способом звʼязку з кимось близьким:

“Він символізує відвагу, відданість і, найосновніше, належність до чогось великого. У мене дуже багато знайомих — цивільних, які носять військову форму в памʼять про тих, хто загинув у родині. Це як бути ближчими, відчувати присутність батька, сина, доньки — когось із членів родини”.

А ще, на її думку, — це зручно:

“Ти його вдягнув, він зручний, в ньому не жарко, не холодно і вже нічого продумувати не потрібно, воно все продумано”.

Також одяг із камуфляжем полюбляють носити підлітки, чому — пояснила фахівчиня з етикету і моделювання поведінки Анна Чаплигіна:

“Бажання бути долученим до кола супергероїв, якщо казати мовою часів коміксів. Ми можемо перебирати чиюсь форму з двох причин: або ми дуже натхненні, або хочемо ввести когось в оману, перебрати на себе певні бонуси, які в суспільстві несе військова служба. Очевидно, бонуси — як мінімум повага”.

Із 2014 року український однострій почав удосконалюватися, розповів полковник запасу, ексречник Генштабу ЗСУ Владислав Селезньов. З його слів, законом прописана ще одна можливість, коли можна одягати форму навіть із шевронами.

“Є визначена категорія, які звільняються з лав Збройних сил, чи інших військових формувань, в тому числі з правом носіння військової форми. Наприклад, я таке право носіння маю відповідно до наказу Міністра, хоча я й не є чинним військовослужбовцем”.

Втім, додала речниця Черкаського центру комплектування Аліна Кривошея, безпідставно носити військовий одяг нині не варто:

“У нас із 2014 року війна, зараз ще повномасштабне вторгнення з 2022 року триває, тому носіння військового одягу може заважати, або плутати населення”.

Previous post Брат побив брата: поліцейські повідомили про підозру зловмиснику
Next post На Одещині судитимуть ревниця, який шматком арматури безжально побив людину, — поліція | Кримінальні новини

Добавить комментарий