На батьківщині Шевченка відреставрували хати 19 століття та 150-літній вітряк — Новини Черкащіни

30 жовтня 2024, 12:45

У Національному заповіднику «Батьківщина Тараса Шевченка» на Черкащині презентували відновлені об’єкти культурної спадщини, які є частиною туристичних маршрутів Шевченкової батьківщини. Підтримали ремонтні роботи Благодійний фонд «МХП Громаді» за ініціативи ГО «Екологічний рух Черкащини».

Національний заповідник «Батьківщина Тараса Шевченка» об’єднує села Моринці, Шевченкове, Будище та Вільшану — місця, де пройшли дитячі роки Кобзаря. У Моринцях він народився, у Керелівці (Шевченкове) формувався як особистість, у Будищах, у маєтку Енгельгардта, набував досвіду козачкування, а у Вільшаній зробив перший крок до визнання й світової слави. Ці села не лише є частиною його життя, а й стали невіддільною частиною української культурної спадщини.

«Для Тараса Шевченка його батьківська земля була надзвичайно цінною. У цих місцях знайшли спочинок батьки Шевченка; у ці місця він постійно повертався у своїх творах. Тому надзвичайно важливо, що в цей складний час, коли в нашій країні триває війна, ми продовжуємо утверджувати національні цінності, відновлюємо важливі культурні об’єкти та видаємо книги завдяки свідомому бізнесу й активній громадськості», — Людмила Шевченко, генеральний директор Національного заповідника «Батьківщина Тараса Шевченка».

Співпраця Національного заповідника «Батьківщина Тараса Шевченка» та команди «МХП — Громаді» розпочалася у 2023-му році. Тоді в межах загальнонаціонального проєкту підтримки українських музеїв, який Фонд започаткував у 2022 році, на території заповідника почалася реконструкція 150-річного Будищанського вітряка, що зберігся ще з часів дитинства Тараса Шевченка.  Під час першого етапу на об’єкті змінили крила та двері. А цього літа реконструкція продовжилася: тут відновили шатрову частину та повністю змінили зовнішню обшивку з дерева.

Також майстри зробили нове перекриття підземного приміщення (кімнати мельника) біля вітряка, розпочали благоустрій прилеглої території, який планують завершити у наступному році. Пізніше тут ще облаштують паркувальний майданчик для туристів, доріжки та проведуть озеленення території.

1(226)(1)

Окрім вітряка, на території заповідника відремонтували ще дві хати 19 століття.  В одній з них жив дід Тараса Шевченка, а в іншій —  народився сам поет. На обох будівлях було проведено роботи з перекриття дахів очеретом, що дозволить зберегти ці історичні об’єкти від руйнування.

Річ у тім, що більшість історичних споруд чи таких давніх будівель, яким понад 100 років, псуються саме через погані дахи й перекриття. Тому важливим завданням було провести реставрацію швидко – до дощів і снігу, та при цьому зберегти автентичний вигляд хат і використати для цього натуральні матеріали: очерет, солому. Для цього до реставрації залучили майстрів, які працюють з хатами в Національному музеї народної архітектури та побуту України, що в Києві.

Також Моринці відвідала команда Українського культурного фонду під керівництвом Наталії Кривди, яка відзначила:

«Культура — не тільки про дозвілля. Це простір, де народжуються цінності, смисли, заряди яких ми живемо, а хтось віддає життя. Завдяки культурі ми можемо залишатися людиною, вибудовувати себе як націю. Такі місця формують в нас повагу до себе, до свого минулого, до своєї історії та зберігають культурну пам’ять нації», — сказала голова Наглядової ради Українського культурного фонду.

Про це інформують у прес-службі компанії МХП, фото прес-служби

Джерело

Previous post У дзвіниці Свято-Михайлівського собору планують облаштувати музей російсько-української війни
Next post Засуджено канівчанина за збут наркотичних засобів — Новини Черкащіни

Добавить комментарий