Дата публікації
Перегляди: 8
Державне підприємство «Звенигородське лісове господарство» — одне з найбільших за площею в Черкаській області, з різноманітною рослинністю, а ще історією. А для Звенигородки – це одне з основних бюджетоутворюючих підприємств. І, як вважає директор Звенигородського лісгоспу Іван Вікторович Бас, ще й найстабільніше, незважаючи, що останнім часом навколо лісової галузі відбувається чимало дискусій, інколи навіть брудних.
Напередодні Дня працівників лісу в колективі, як і годиться, готувалися до професійного свята, підбивали підсумки зробленого за рік. Але й не обходилося без щоденних турбот.
За цими турботами, черговим приїздом перевіряючих, Іван Вікторович все ж знайшов час для зустрічі, аби розповісти про роботу колективу.
Отож наша розмова розпочалася з повсякденних турбот працівників лісового господарства.
— Звенигородський лісгосп не лише одне з найбільших підприємств на Черкащині, — розпочинає розповідь директор, — а одне з найстабільніших. Візьміть для прикладу площу лісового фонду. Вона протягом останніх кількох десятків років залишається незмінною і становить 26 тисяч 195 гектарів.
У нас вже стало правилом, коли площа лісу, що вирізається за виробничий сезон, повинна бути засаджена лісовими породами дерев.
Щороку ми відновлюємо лісові насадження на 120 гектарах. Посадковий матеріал вирощуємо в своєму господарстві. В кожному з 6 лісництв вирощуємо саджанці, але базовим є Пехівське лісництво.
— Які лісництва входять до вашого підприємства?
— В державне підприємство «Звенигородське лісове господарство» входять Вільхівецьке, Катеринопільське, Козачанське, Хлипнівське, Пехівське і Шполянське лісництва. Крім шістьох лісництв, наше підприємство має автотранспортний цех і лісопромисловий комплекс.
Якщо вести мову про лісові насадження, що вирощуються на території лісгоспу, то переважна більшість – це твердолистяні дерева, і лише невелику частину займають хвойні і м’яколистні породи.
— А як ліс розподіляється за віковою категорією у вашому господарстві?
— Майже половина лісу, за яким доглядаємо, становлять середньовікові дерева, близько четвертої частини займає молодняк, і решта відносяться до групи пристигаючі та стиглі і перестійні.
Культура сама не прийде, її потрібно виховувати
— Іване Вікторовичу, Звенигородський лісгосп відомий вмінням не лише вирощувати, зберігати лісові насадження, а й облагороджувати пам’ятні місця, відновлювати джерела.
— Культура перебування в лісі, в зонах масового відпочинку сама по собі не прийде. Її потрібно виховувати, починаючи з дітей молодшого віку. От ми й взялися показувати приклад в цьому напрямку. Облаштовуємо лісові джерела, створюємо зони відпочинку, обладнуємо території лісництв таким чином, щоб вони приваблювали громадян. Тобто – це своєрідне естетичне виховання всіх, хто хоче відпочивати в лісі.
Силами нашого колективу облаштоване лісове джерело «Ісківське», що знаходиться у Вільхівецькому лісництві, відновлене місце відпочинку у селі Будище, що пов’язане з іменем Тараса Шевченка.
Не останнє місце займає просвітницька робота, співпраця з громадськістю та підростаючим поколінням. Так, звенигородські лісівники провели пізнавальну екскурсію учням шкільного лісництва «Різана криниця» та учням Ризинської загальноосвітньої школи. Спільно з працівниками Шполянського лісництва діти Шполянської санаторної школи допомагають наводити лад у Дар’ївському лісі, що біля Шполи.
В день професійного свята у нас відкривається вольєр — на 120 гектарах у Пехівському лісництві утримуватимуться олені.
Всі ці заходи дозволяють зробити наше довкілля впорядкованішим і привабливішим. Але в цій справі у нас ще багато роботи.
Механізація приходить на зміну ручній праці
— Іване Вікторовичу збереження, відновлення, догляд за лісом потребує чимало робочих рук та й техніки…
— Ще не так давно вважалося, що робота в лісі — це в основному ручна праця. Проте зараз на зміну їй приходить нова техніка, що дозволяє механізувати висадку лісу, проводити догляд за лісовими насадженнями. Нещодавно закуплено 25 тракторів, 4 подрібнювачі «Kansas -170», що дозволяє підвищити продуктивність проведення запланованих доглядів за лісовими культурами та рубок догляду в молодняках. Придбання таких агрегатів дозволяє зменшити витрати на догляд, а також підвищити продуктивність праці в 4-5 разів, в залежності від інтенсивності проведення цих робіт.
— В нинішньому році перед працівниками лісового господарства України і Звенигородського лісгоспу зокрема поставлено додаткове завдання заліснення території на землях, не придатних для сільськогосподарського виробництва. Чи готові ви до його виконання, адже програма розрахована не на один рік?
— Якщо маєте на увазі Указ Президента України «Про деякі заходи щодо збереження та відновлення лісів», то особливих проблем для виконання поставлених завдань у нас не повинно виникати. Технікою, посадковим матеріалом різних порід дерев ми забезпечені. Необхідні лише деякі узгодження на законодавчому рівні між місцевими і державними органами влади.
А за нашими виробничими підрозділами затримки не буде.
Анатолій Вікторук
Шполянські вісті