Василь Кучегурний із Черкащини 15 років вирощує виноград. Аби вберегти лозу здоровою, на зиму укриває, бо ця рослина — теплолюбна й навіть морозостійкі сорти можуть не витримати сильні холоди. Як краще обрізати і укривати виноград на зиму — садівник розповів Суспільному.
Пане Василю, навіщо укривати виноград на зиму?
Річ у тім, що виноград — теплолюбна культура. Наші зими для нього, так би мовити, занадто суворі. Через те його треба захистити від надмірного холоду. В першу чергу може нашкодити дощ, який замерзатиме на лозі, і сильний пронизливий вітер.
Коли краще це робити?
Зазвичай обрізають і укривають виноград або в останню декаду листопада, або на початку грудня — залежить від погодних умов. Якщо вже налаштовується стабільний мінус, тобто мінусова температура і вночі, і вдень, то перед цим виноград треба накрити, щоб він був захищений.
А якщо не встигли до мінусових температур?
Нині в нас дуже стабільної погоди не буває. Були випадки, що ми із моїм кумом вкривали виноград, наприклад, 6 січня, і він нормально переносив зимівлю. Просто до цього сильних морозів не було. Більшість сортів винограду, які я вирощую, витримують мінус 21 градус.
Крім того, як зимуватиме виноград, багато в чому залежить від того, як йому “жилося” влітку. Якщо він був добре доглянутий, не хворів, не був перевантажений урожаєм, то він добре визріває, лоза набирається потужності і він зимує набагато краще.
А чи є сорти, які не потрібно вкривати?
Наприклад, у мене є сорт під назвою” Юпітер. Йому декларують морозостійкість до мінус 28 градусів. Є багато прикладів, коли люди його взагалі на зиму не вкривають. Якщо його не хочуть знімати з арки, формують якусь бесідочну форму і залишають його на арці.
Навіщо потрібна обрізка винограду?
Осіння обрізка взагалі потрібна спочатку, коли молодий саджанець лише посадили. Тоді в першу чергу роблять формувальну обрізку. Потрібно обрати тип формування, тип куща, який буде задовольняти наші потреби, за яким буде зручно доглядати. А потім уже пізніше, коли кущ сформований, наше завдання — втримати його в цих межах. Якщо виділено йому, наприклад, три метри по довжині, то він не повинен перебиратися вище.
Чи впливає сорт на метод обрізки?
Зазвичай, у мене методи обрізки схожі. Єдине, що бувають сорти більш сильнорослі і менш сильнорослі. Але схема для всіх приблизно однакова. Єдине, що потім, навесні, відбуваються так звані “зелені” операції — коли ми нормуємо навантаження пагонами. Якщо я, наприклад, залишу 10 чи 12 бруньок, то навесні з них залишу “жити” тільки вісім або шість. Це буде залежати від того, який сорт, наскільки він може завантажуватися пагонами і врожаєм.
Чи робите ви якусь підготовку до обрізки винограду?
Підготовка до обрізки відбувається з самої весни. Я звертаю увагу, де які пагони в мене ростуть, і ті, які мені не потрібні будуть надалі, я видаляю відразу. Роблю це заздалегідь, щоб вони мені потім, так би мовити, не псували загальну картину.
Чи потрібно поливати виноград перед обрізкою?
Зазвичай, є така рекомендація — перед обрізанням і укриванням на зиму зробити так званий вологозарядний полив, тобто дати багато води. Тоді набагато краще пройде зимівля.
Як правильно обрізати виноград?
Переважна більшість виноградарів старається сформувати чотирирукавне віялове формування коли від кореня відростають чотири так звані “рукави”. Потім на кожному з цих рукавів розташовується так звана плодова ланка. Ця ланка складається із плодової стрілки, тобто лози, однорічного приросту, яка буде родити у наступному році, наприклад. І зазвичай залишають на коротку обрізку сучок заміщення, з якого можна буде на наступний рік, прибравши всю плодову стрілку минулого року, формувати нову.
Той, що далі від кореня, буде плодовою стрілкою, а той, що ближче, знову буде сучок заміщення. У такому вигляді ми триматимемо кущ стільки, скільки нам потрібно. Періодично можна замінювати, проводити заміну рукавів.
Що потрібно, аби укрити виноград на зиму?
У першу чергу потрібно покласти лозу, щоб вона була ближче до землі. Від дощу і від пронизливого вітру захищаємо його поліетиленовою плівкою. А, наприклад, до сильного морозу зазвичай його захищає сніг.
А чому саме поліетиленом?
Є дуже багато варіантів укривання. наприклад, із землею, чи агроволокном. Із землею вважається більш надійним методом, він частково і від низьких температур захищає. Плівка захищає практично тільки від води, яка замерзає, і від вітру, який вистуджує вологу.
Є ще варіанти укривання мішками чи різними тканинами, агроволокном, іноді навіть лінолеумом — в кого який є матеріал. У мене це поліетиленова плівка, ми нею пристосувалися вкривати. Я спочатку обережно до цього ставився, коли почув, що є такий варіант укривання, років два чи три спочатку укривав землею. Метод надійний, але дуже трудомісткий. Ну і не завжди виноград ідеально зимує в землі, залежить від погоди. Іноді бруньки випрівають у землі.
Землю якось потрібно готувати до цього?
Допомогла погода, дощі налили води, більше із землею нічого не робимо. Раніше ми застосовували мульчу і могли її залишити і на зиму. Але зараз з’явилося таке нашестя слимаків, що доводиться з ними воювати. Вони в мульчі дуже охоче заводяться, то ми на зиму прибираємо мульчу і ще даємо їм приманку.
А соломою не потрібно накривати або якимось іншим утепленням?
Утеплення було б доцільним, але це ж знову та сама мульча, яка буде допомагати розводитися слимакам. Крім того, із соломою треба особливо обережно, бо в соломі часто залишаються зерна і можуть заводитися миші.
Дуже гарний спосіб у нашій зоні — можна вкривати хвоєю. Миші в ній не заводяться, до того ж вона іде як утеплювач.
Коли навесні можна відкривати виноград?
Якось так я помічаю, що в мене до 8 березня виноград зазвичай відкритий. Уже в березні є хороші сонячні промені. Коли сонце освітлює добре, я відкриваю, щоб лоза під плівкою не нагрівалася. Коли вона провітрюється, вона добре почувається і ні в якому разі не поспішає рости і розвиватися. Буває таке, що весна рання, вже тепло в березні, а потім приморозок. Це небезпечно для винограду. Іноді мені доводилося і вкривати виноград, і потім його відкривати.