в Новини 28.11.2024
На Черкащині відбулося засідання Конгресу місцевих та регіональних влад при президентові України Володимирові Зеленському. Захід присвячений пріоритетним завданням на 2025 рік.
Про це інформує журналістка видання «ВиЧЕрпно» з місця події.
Зокрема, учасники обговорили підтримку Плану перемоги територіальними громадами області. Очільник Черкаської ОВА Ігор Табурець наголосив, що ключову роль у реалізації плану відіграє підтримка партнерів, тому важливо, щоб громади змогли донести цей план іноземним містам-побратимам.
Під час конгресу розглянули питання ветеранської політики. За словами очільника області, кількість ветеранів продовжує зростати. На сьогодні їх в області понад 48 тисяч, із них понад сім тисяч осіб набули інвалідність внаслідок війни.
Заступник міністра в справах ветеранів України Фархад Фархадов розповів, що основними напрямами в роботі з ветеранами наразі є їхня реабілітація, підтримка родин, економічна незалежність, аби ветеран був економічно активним учасником, і меморіалізація памʼяті, зокрема, створення за запитом територіальних громад монументів памʼяті військовослужбовців.
Директор департаменту соціального захисту населення Черкаської ОВА Руслан Чикало зазначив, що громади мають різну спроможність надавати підтримку та супровід ветеранам:
“Ми працюємо над тим, щоб громади могли надати всі необхідні послуги ветеранам максимально швидко. Відтак у 2024 році в обласному та місцевих бюджетах на підтримку ветеранів та військовослужбовців передбачили 443 мільйони гривень. У період із 2016 по 2024 роки виплатили грошову компенсацію на придбання житла на суму 971,5 мільйонів гривень для 542 родин ветеранів. Водночас президент України Володимир Зеленський ініціював виділення додаткових коштів, тому це дає можливість ще 50 сімʼям отримати житло”.
В області активно впроваджуються заходи, спрямовані на підтримку ветеранів. Зокрема, діє програма пільгового кредитування житла для учасників бойових дій, завдяки якій 138 сімей уже отримали власне житло. Крім того, у 40 територіальних громадах створено ветеранські простори, де надають послуги з інформаційної підтримки, правової та психологічної допомоги, спортивної реабілітації та професійної адаптації.
Незабаром планується відкриття нового обласного простору «Veteran PRO». Це сучасний центр, де працюватимуть фахівці з супроводу ветеранів, психологи та юристи. Простір включатиме спортивно-адаптивний клуб із залами для легкоатлетичних тренувань і силових навантажень, що сприятиме комплексній реабілітації захисників.
Медична реабілітація ветеранів також активно розвивається. У 12 медичних закладах області вже укладено договори з НСЗУ на амбулаторну реабілітацію, а ще у восьми — на стаціонарну. До кінця року планується відкриття реабілітаційних відділень у двох кластерних лікарнях. Загалом 6425 ветеранів отримали психологічну допомогу у 48 медичних установах коштом місцевих бюджетів. Зокрема, за словами керівниці Черкаського обласного відділення фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Ольги Фоменко, до Черкащини надійшло 159,5 млн грн на забезпечення засобами реабілітації. Кошти виділили на осіб, які звернулися до відділення фонду і надали відповідні документи до 31 жовтня.
“Захисників забезпечили засобами реабілітації: від протезів до електроскутерів, ліжок, мобільних телефонів, бо є військові, які мають проблеми зі слухом чи зором. Усі ці засоби певним чином можуть компенсувати втрачені функції. Також ми забезпечуємо протезами і для руху на короткій дистанції, і для спорту. Із початку року звернувся 141 ветеран щодо забезпечення засобами реабілітації. Наразі забезпечили 77 осіб трьомастами засобами, зокрема, видали 62 протези верхніх і нижніх кінцівок”, – розповіла Ольга Фоменко.
Важливим напрямом реабілітації ветеранів є спорт. Наразі в області налічується 221 спортивний обʼєкт, який адаптований для занять осіб з інвалідністю. Також створили Центр фізкультурно-спортивної реабілітації ветеранів та членів їх сімей в КП “МСК “ДНІПРО” у м. Черкаси, де розвиваються адаптивні види спорту: АМП-футбол, стрільба із лука, пауерліфтинг та інше. 19 ветеранів із Черкащини виборювали місця до національної збірної команди України в пʼятьох національних змаганнях “Ігри нескорених”.
Нагадаємо, журналісти видання “ВиЧЕрпно” завітали на тренування до ветеранів на базу МСК “Дніпро”, аби дізнатися про підготування, досвід відбору та враження від пройдених національних змагань.
Важливим питанням у досягненні перемоги є матеріальна підтримка ЗСУ.
Директорка департаменту фінансів Черкаської ОВА Вікторія Диченко зауважила, що, до державного бюджету платники Черкащини сплатили 17 мільярдів гривень. Це більше торішніх надходжень на 29%.
“Завдяки спільній роботі ми досягнули збільшення надходжень по всіх основних джерелах доходів. В рейтингу показників з приросту податку на доходи фізичних осіб серед регіонів України Черкащина входить в десятку кращих і займає восьме місце”, – наголошує Вікторія Диченко.
Також за десять місяців цього року на підтримку Збройних Сил України передбачили 658 мільйонів гривень. До кінця року запланували використати й ще 200 мільйонів.
Наступний пріоритет – це фінансування програм підтримки ветеранів і членів їхніх родин. На реалізацію ветеранської політики планують спрямувати майже пів мільярда гривень. Наступний важливий напрямок – це підтримка внутрішньо переміщених осіб. На цей напрямок у зведеному бюджеті області передбачено 165 мільйонів гривень. Кошти спрямовують на облаштування місць для ВПО, оплату комунальних послуг, послуги енергоносіїв, харчування, надання грошової допомоги та інші потреби.
Зараз маємо понад 30 релокованих підприємств, які адаптувалися, працюють на Черкащині і наповнюють наші бюджети, а це вже близько 18 мільйонів додаткових гривень.
Ігор Табурець наголосив на тому, що війна диктує ключові пріоритети у формуванні бюджету області:
“Фактор перебування країни у війні є головним для нас у формуванні пріоритетів у процесі бюджетування. Один з основних напрямів – це підтримка Збройних Сил України, підтримка тих підрозділів, які ведуть бойові дії на передовій. У нас є невеликі за бюджетом громади, які велику частку надходжень спрямовують на підтримку боротьби країни з ворогом. Це місто Черкаси, Червонослобідська громада і Набутівська громада”.
Зокрема, голова Набутівської громади Ірина Величко поділилась, що на сьогодні вони спрямували 17% надходжень бюджету на підтримку ЗСУ, зокрема, на дрони, системи РЕБ та звʼязку.
“Сьогодні ми проаналізували пріоритетні напрямки, на які ми будемо спрямовувати кошти. Ми маємо непогані результати у зведеному бюджеті області, тому переконаний, що, балансуючи між викликами й стійкістю, ми зможемо спланувати і поповнити державний бюджет у 2025 році”, – підсумував очільник області Ігор Табурець.