Деталі
Вже минуло більше року, як наш Смілянський район «децентралізували» на 4 об’єднані територіальні громади: Березняківську, Балаклеївську, Тернівську та Ротмістрівську ОТГ. Таким чином наші смілянські села увійшли до Черкаського району, у якому тепер нараховується 26 ОТГ.
Координаційні та адміністративні функції району виконує Черкаська районна державна адміністрація в особі голови Валерії Бандурко.
Ми вирішили запитати у неї, яким для району і, зокрема, для ОТГ Смілянщини був цей рік, які найбільші проблеми наших населених пунктів і до чого нам готуватися у майбутньому 2022 році.
— Черкаський район – це 26 територіальних громад, з них 7 міських: Сміла, Черкаси, Канів, Корсунь, Городище, Чигирин, Кам’янка, решта — сільські. Кожна громада має власний бюджет. У кожній громаді є свої місцеві проблеми. Безпроблемних ОТГ немає. Але й надто гострих проблем немає. Всі критичні питання можна вирішити. В основному всі громади соціально-політично стабільні, — розповідає голова РДА Валерія Бандурко. – Я вважаю, що від якості керівників залежить розвиток громади. Бачу, що у тих ОТГ, де є досвідчені керівники – тим легше, вони мають кращі результати. А там, де «молоді» сільські голови, тобто, які обралися перший раз, — тим важче. Але головне для них – бажання працювати, і все налагодиться.
Половина громад має високе виконання бюджету з надлишками. Але є і такі, що не виконали план бюджету. Тож у наступному році їм доведеться приймати відповідні рішення: економити, аналізувати та рахувати кожну копійку.
З усіма головами сільських та міських раду у мене тісна співпраця. Все, чим я можу бути для них корисна – я роблю, і намагаюсь якнайбільше допомогти. Найчастіше до мене звертаються з питаннями ремонту доріг, під час виникнення якихось аварійних та надзвичайних ситуацій. Або за порадою. Але поки що нічого такого особливо критичного не було. І не треба допускати до критичної ситуації. Краще завчасно попередити будь-яку проблему.
Щодо ОТГ Смілянщини. У Ротмістрівці – найкраща ситуація з бюджетом. У них будуть вільні лишки на початок року. Секрет роботи простий: тут справно платять податки аграрії, збалансований бюджет.
У Тренівській сільській громаді – теж ситуація непогана. Завдяки відмінній роботі сільського голови Юрія Кривди та його команди сільська рада показала хороші результати. Треба зазначити, що Юрій Іванович на своєму місці, гарно справляється з роботою. Протягом року у Тернівській ОТГ були борги за послуги між ЖКП «Холоднянське» та смілянським водоканалом КП «Вод Гео». Але зараз це питання вирішується позитивно. Старий борг вже погасили. Є поточна заборгованість, яка теж підлягатиме реструктуризації. Критичних питань немає.
У Березняківській ОТГ – виникли питання щодо надання медичних послуг та створення власної первинки. Зараз у Березняках ухвалили бюджет, при чому заклали кошти на перший квартал і уклали договір на обслуговування у першому кварталі з первинкою Тернівської ОТГ (колишньою первинкою Смілянського району) – Комунальним некомерційним підприємством “Центр первинної медико – санітарної допомоги” (головний лікар Тетяна Проценко). Сподіваємося, що уже у другому кварталі Березняківська сільська рада матиме власну первинку.
У Балаклеївській сільські раді цього року отримали багато допомоги від народного депутата України Олександра Завітневича. Завдяки цьому понад три мільйони гривень пішло на ремонт і придбання обладнання для КНП “Смілянська багатопрофільна лікарня ім. Софії Бобринської”.
Взагалі децентралізація була розрахована на те, щоб голова і депутати отримали більше повноважень і вчилися самі розпоряджатися коштами бюджету, розуміли, як наповнювати бюджет громади і на що його витрачати.
— Я вважаю, що цей рік був складним для всіх. Але були й позитивні моменти, — говорить Валерія Бандурко. — Повністю сформувалися громади. Ми вчилися всі разом жити, чути один одного і співпрацювати. Поступово налагоджується тісна співпраця голів з депутатськими корпусами. Дуже важливо, щоб влада на місцях чула людей, задовольняла соціальні аспекти.
Позитивом є постійна підтримка наших народних депутатів. Досягненням є те, що Черкаський район брав активну участь у Програмі Президента України «Велике будівництво». Ми постійно отримували субвенції на соціально-економічний розвиток з державного бюджету. Таким чином сільські і міські бюджети отримували додаткове фінансування.
Ми часто збираємося з головами на наради, спілкуємося про майбутні плани. Я постійно націлюю голів на те, що треба робити проєкти, треба активно брати участь у всіх державних програмах і грантах, співпрацювати з народними депутатами. Якщо будуть готові проєкти – можна подавати їх на ДФРР (Державний фонд регіонального розвитку) і потрапити до «Великого будівництва». Тоді є шанси залучити кошти на розвиток своєї громади.
Разом з очільниками громад ми сформували великий список планів роботи на майбутній рік. Голови громад вже чітко розуміють, що і як потрібно треба робити. Тепер треба, щоб фінансове наповнення бюджетів не підвело, — ділиться тонкощами роботи Валерія Бандурко. – Тому я активно долучаю до проведення нарад керівництво податкової. Податкова завжди активно бере участь у наших засіданнях. Податківці розповідають, де громадам знайти кошти, щоб покращити бюджет, де відшукати резерви.
Якщо уважно слухати поради і співпрацювати з усіма гілками влади – гострих проблем не буде. І ще раз наголошую – не треба допускати виникнення критичної ситуації. Краще відразу врегульовувати питання, щоб не було загострення конфлікту.
Також у 2022 році ми чекаємо ухвалення нового Закону України «Про місцеві державні адміністрації». За цим законом у місцевих державних адміністрацій будуть дещо змінені повноваження. Ми будемо продовжувати співпрацювати з органами самоврядування, координувати їхню діяльність, виконувати функцію виконавчого органу рад і будемо моніторити їхні рішення, перевіряти на відповідність та дотримання норм Законів України.
— Напередодні новорічно-різдвяних свят бажаю здоров’я і добробуту кожній громаді, кожній родині нашого Черкаського району, тепла у серцях і достатку в оселях. Нехай прийдешній рік здійснить добрі надії і прагнення, буде щедрим на хороші справи, прибуток та позитивні незабутні враження, Нехай ці чудові зимові свята будуть радісними та щедрими, додадуть наснаги, життєвих сил, гарного настрою, веселої вдачі та оптимізму, а Різдвяна зірка осяє життєвий шлях миром, надією та благодаттю.
Рік, що минає, видався непрстим для Смілянщини і Черкаського району, проте цей період життя зумів нас згуртувати, був насичений подіями, напруженою працею, глибоким змістом та звершеннями. Рік прийдешній несе нам нові виклики, які, упевнена, ми разом успішно подолаємо завдяки об’єднанню зусиль і наполегливій праці, — бажає голова Черкаської РДА Валерія Бандурко.

