Нещодавно в Черкасах із презентацією своєї нової книги «Нотатки із кухні «переписування історії» виступав Володимир В’ятрович. Захід відбувся в межах Четвертого Черкаського книжкового фестивалю. В інтерв’ю нашому виданню В’ятрович розповів про драматичну історію, пов’язану із Черкасами, чому вирішальну роль в появі нової книги відіграв Фейсбук та чи проміняв би депутатство на письменництво.
Довідково: Володимир В’ятрович — український науковець-історик, публіцист, дослідник історії визвольного руху, громадський діяч, доктор філософії, колишній голова Українського інституту національної пам’яті, народний депутат України.
— Ви сам львів’янин, а зараз проживаєте в Києві. Розкажіть, як опинились в Черкасах, яким було Ваше перше знайомство із цим містом?
— Маю драматичну історію, пов’язану з Черкасами. Це була осінь 2004 року. На той момент я був активістом громадянської кампанії «Пора». Ми готувалися до фальсифікації виборів із боку влади. У той день, коли ми їхали в Черкаси, затримували активістів по всій країні. І от тільки ми вийшли з маршрутки, на мене з колегою накинулися якісь два чоловіки, запакували нас в автомобіль і почали кудись везти. Ми злякалися, думали, що то бандити. Потім виявилось, що то міліція. Нас звинуватили в тому, що ми напали на якусь бабусю, яка торгувала цигарками. За годину спроб прив’язати нас до тієї бабусі, яку ми навіть в очі не бачили, справа закінчилась.
— Скільки разів після цього приїжджали в Черкаси?
— Після того я вже багато разів був у Черкасах. Тут набагато приємніше пересуватися, ніж по Києву. Тут немає заторів, тут все значно простіше. Це майже нью-йоркське планування – дуже зручне. Гарне місто взагалі, бо тут Дніпро, прекрасні околиці. Часто їжджу Черкащиною – Холодний Яр, Суботів – це для мене, як для історика, справжні місця сили.
— Наш міський голова каже, що Черкаси – найкраще місто в Україні. Яке найкраще місто для Вас?
— Не ставте таких запитань львів’янину (*сміється). Львів’яни, які живуть в Києві, все одно залишаються львів’янами.
— Як вам Черкаський книжковий фестиваль?
— Мене вже вдруге запрошують. Я дуже тішуся, що такі фестивалі взагалі існують. Мені здається, вони починають відігравати важливішу роль за ті центральні, які відбуваються в Києві та Львові. Вони вже себе трішки вичерпали. Натомість тут ще відчувається спрага за книжками, за авторами, за спілкуваннями та презентаціями. Тут суха земля, яка прагне води. Тут свою роботу ти відчуваєш потрібною.
Володимир В’ятрович із засновником видавництва «Наш Формат» Владиславом Кириченком на Черкаському книжковому фестивалі
— Скільки Ваших книг представлено на цьогорічному фесті?
— Найновіша книжка – «Нотатки з кухні «переписування історії», також презентовані «Історія з грифом секретно» (продано вже понад 60 тисяч примірників), «Війна і міф». Це лише те, що я бачив. Можливо, ще десь є інші.
— Сьогодні Ви презентуватимете «Нотатки з кухні «переписування історії». Розкажіть, про що ця книга?
— Вона дуже багатопланова. Там є три рівні подання історії. Перший – це власне історія, якою я займаюся, як фахівець із історії ХХ століття. Там висвітлені важливі цікаві теми, які маловідомі українцям: революція 1917-1921 років, становлення радянської влади, голодомор, спротив, повстанський рух, дисиденти, розпад СРСР тощо. Другий рівень подання – це про те, як українці відкривали цю історію. Тут я більше говорю про замовчування, як ми ламали його протягом тридцяти років незалежності України. Третій рівень – це моя персональна історія та участь у всіх процесах, де переплелися моя історія із історією України. Ця книжка найбільш особистісна з того, що я взагалі писав. Так багато про себе я ще не розповідав читачам.