
Деталі
Хоча Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу на засіданні уряду закликав хасидів не ризикувати і утриматися від паломництва в Україну на традиційне свято Рош га-Шана, паломники вже починають зʼїжджатися в древню Умань на святкування юдейського Нового року. Як це було і в минулі роки, не зважаючи на ковід та російсько-українську війну.
Цього року на святкування одного з найважливіших свят Рош га-Шана, а воно відбудеться Умані біля могили цадика Нахмана, засновника течії юдаїзму, з вечора 15 вересня і триватиме до вечора 17-го, планують приїхати понад 30 000 паломників-хасидів.
Про це заявила міська голова Умані Ірина Плетньова.
Вона каже, що вже другий рік поспіль також звертається до паломників із проханням не їхати в Умань, адже міська влада не може гарантувати їм цілковиту безпеку в період війни.
«Ніхто не знає, що в голові у росіян і як вони себе поведуть у той чи інший момент», – пояснює пані Ірина.
І уточнює, на території паломництва живе кілька тисяч людей. А коли на святкування туди приїжджає ще 30 тисяч, то такий густозаселений мікрорайон важко забезпечити укриттями під час повітряної тривоги. Бо 29 укриттів, які є безпосередньо в місці паломництва можуть прийняти тільки 12,5 тисяч людей.
Як зазначає Лариса Качанова, начальник Уманського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області, до приїзду хасидів у Умані державні інспектори цього відомства спільно з представниками «Уманської муніципальної варти» та відділу економічного розвитку Уманської міськради провели моніторингове відвідування найбільшого кошерного закладу харчування «Уманська Левада», задіяного в обслуговуванні паломників під час святкування Рош га-Шана.
«Також було обстежено ще 22 заклади ресторанного харчування та пункти харчування, 51 готель, 18 синагог, пантеон, 4 комунально-побутові заклади, 4 підприємства питного водопостачання, 3 – водовідведення, 8 – охорони здоров’я, 24 укриття, 41 заклад торгівлі, 3 ринки, 2 заклади освіти», – розповідає пані Лариса.
Під час відвідувань проведено роз’яснювальну роботу з персоналом та вручено пам’ятки про безпечність приготування харчових продуктів.
Між тим, 8 вересня у хасидів почався Шабат і в Умань вже приїхали більше 3000 прочан. А з понеділка там посилили заходи безпеки, зокрема, обмежено доступ до місця безпосереднього паломництва, також прочани повинні носити з собою паспорт та дотримуватись комендантської годин з 12 ночі до 4 години ранку.
За словами голови обласної військової адміністрації Ігоря Табурця, наразі в Умані вже функціонують дев’ять пропускних пунктів. Правоохоронці несуть службу в посиленому режимі. Задіяні піші патрулі. У мікрорайоні паломництва з 9 по 22 вересня заборонено продаж алкогольних напоїв і речовин, вироблених на спиртовій основі. Винятком є тільки лікарські засоби, дозволені до застосування та включені до Державного реєстру лікарських та дезінфекційних засобів.
Водночас, наголошує очільник Черкащини, також заборонені продаж і використання піротехнічних засобів, зокрема салютів, феєрверків, інших вибухових речовин, що створюють шумовий ефект, а також продаж пневматичної зброї та іграшок, що імітують зброю.
Також, уточнює пан Ігор, з 11 по 21 вересня в Умані встановлено особливий режим контролю на в’їзд та виїзд і пересування громадян містом.
«Ми прагнемо максимально убезпечити місцевих жителів і приїжджих. Тому прошу з розумінням ставитися до всіх заходів», – говорить голова Черкаської ОВА Ігор Табурець.
До речі, торік до Умані на святкування Рош га-Шана приїжджали 23 тисячі хасидів, позаторік – 30 тисяч, а у 2020 році – 2500. Це без урахування тих хасидів, які живуть у місті, зокрема, й тому, що мають тут родини.