Воздвиження Хреста Господнього: нова дата церковного свята, традиції та заборони

14 вересня віряни вшановують за новим церковним календарем Воздвиження Хреста Господнього. До цього часу свято відзначали 27 вересня за юліанським календарем.

Після того, як з 1 вересня Православна Церква України перейшла на новоюліанський календар, дата свята змістилась на 13 днів раніше. Пише сайт gazeta.ua.

Про свято

Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього – одне з 12 головних церковних свят. Присвячене Хресту, на якому був розп’ятий Ісус Христос, а символізує його підняття з землі після віднайдення.

Історія свята Воздвиження бере початок у IV столітті. Це були часи правління імператора Костянтина Великого та його матері – рівноапостольної Олени. Християнство було оголошене імператором як державна релігія, а його мати, цариця Олена, вирушила на пошуки Хреста, на якому був розп’ятий Ісус. Хрест вона знайшла в печері недалеко від Єрусалима, сталося це 326 року.

За переказами, під час розкопок у печері було знайдено три хрести, а біля них табличку: “Ісус Назарянин, цар Юдейський”. Щоб визначити, яка зі знахідок справді Хрест Господній, усі три по черзі піднесли до тяжкохворої. Два з них ніяк не вплинули на жінку, але після піднесення третього хвора зцілилася. Є й інший переказ: за ним Хрест оживив померлу людину, тому назвали святиню животворящою.

На честь знайдення Хреста на цьому місці зібралися християни, а єрусалимський патріарх Макарій з іншими високо спорудили святиню, щоб її всі могли побачити. Звідси й походить назва свята.

Опісля цариця Олена розділила Хрест на дві частини: одну залишила в Єрусалимі, другу, з двома цвяхами, відправила синові-імператору. На зворотній дорозі цариця зупинялася в кожному місці, де бував Христос, і таким чином заснувала понад 80 церков.

Хрест Господній продовжували ділити, але 1187 року частину, що зберігалася в Єрусалимі, була загублена після поразки хрестоносців від мусульман. За легендою, Хрест закопали, щоб врятувати, але досі так і не знайшли. Частину Хреста, яка зберігалася в Константинополі, викрали хрестоносці 1204 року. Зараз частинки цієї частини зберігаються в різних храмах Європи.

Традиції

За традицією на велике свято йдуть до храму на службу. Цього дня урочисто з вівтаря виноситься Хрест на середину храму, де він залишається до 21 вересня, дня віддання Воздвиження. Також цього дня відбуваються обходи або хресні ходи з іконами і молитвами.

Якщо немає можливості відвідати службу в церкві, то можна помолитися вдома – за здоров’я і благополуччя в родині. На згадку про страждання спасителя цього дня дотримуються посту.

Що не можна робити

Заборонено лаятися, сваритися, ображати інших, злословити;

не можна займатися важкою працею, що-небудь різати, рубати;

не слід починати важливі справи – можуть не заладитися;

не потрібно давати гроші в борг – краще перенести на інший день;

заборонено їсти м’ясо, рибу, молочні продукти і яйця.

За повір’ям, той, хто постить у це свято, отримує прощення гріхів. Але для цього потрібна також щира молитва та покаяння. Також цього дня не радять іти в ліс – змії шукають місце для зимівлі, тому їх побоюються зустріти.

Previous post Поліція Черкас задокументувала корупційну схему ухилення від призову
Next post Любителів історії запрошують на “Прогулянку старими Черкасами”

Добавить комментарий