06 вересня 2023, 21:03
У Черкасах дітей, які не мають профілактичних щеплень, не допускатимуть до дитсадків та шкіл.
Натомість дітям запропонують альтернативні форми навчання, повідомила заступниця директора центру охорони дитинства Черкаської амбулаторії №1 Олена Білецька, пише Суспільне.
Пані Катерина – мама п’ятирічної доньки. Хоче вберегти її від недуг в дитсадку, тож робить їй всі профілактичні щеплення:
«Я ж не знаю хто прийде, що принесе, чим поділиться з моєю дитиною».
Старшу доньку теж завше вакцинує, і це, з її слів, має свої результати:
«Дивлячись на тенденцію захворювань, то старша зовсім не хворіла я б сказала, нежить якась осіння була і все».
Аби потрапити до дитсадка потрібно надати спеціальну довідку, розповіла директорка дошкільного закладу Юлія Хижняк:
«У цій довідці вказується перелік щеплень, які діти отримали. Коли ж приходить в дошкільний заклад дитина, що не має щеплень, і причина – відмова батьків, то в такому випадку ми все одно зобов’язані зарахувати таку дитину в заклад. Але вона не має права відвідувати дитячий колектив».
Діти без щеплень можуть перейти на сімейну форму освіти, пояснила директорка дитсадка:
«Вони навчаються вдома, а дошкільний заклад, до якого вони зараховані, надають по можливості допомогу, методичну, рекомендації».
Такі ж вимоги і до школярів, додала директорка однієї з місцевих шкіл Галина Титаренко
«Ми діємо відповідно до статті 15 закону України про захист населення від інфекційних хвороб. Відповідно до цієї статті, дітки, які не мають календарних щеплень не можуть відвідувати очне навчання, але їм ми надаємо іншу форму навчання».
Якщо учень не має щеплень, то обирає іншу форму навчання, пояснила Галина Титаренко:
«Із 935 діток, які є зараз у нашій школі, то не щеплена лише одна дитина. Вони вибрали сімейну форму навчання».
Шкільна медсестра Інна Недопас зазначила: вакцинованими мають бути не лише діти:
«Працівники школи мають отримати низку щеплень. У нас теж довідки приносять».
Мама третьокласниці та четвертокласника Надія Сумікіна розповіла, що обом робили всі планові щеплення.
«Не дивлячись на те, що я внутрішньо переміщена особа і ми жили і в Маріуполі, ніколи ми не пропускали щеплень. Люди, які живуть нині не мають права просто хворіти. Тому що державі важко зараз».
Поспілкуватися з батьками невакцинованих дітей нам не вдалося. Натомість заступниця директора центру охорони дитинства амбулаторії №1 Олена Білецька говорить: довідка про щеплення – це не забаганки закладів освіти, а вимоги, продиктовані законодавством.
«Це закон про захист населення від інфекційних хвороб стаття 12 і 15, що профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень проти дифтерії, кашлюка. Дев’ять щеплень є обов’язковими. Є прийнятий протокол рішення нашою Черкаською обласною військовою адміністрацією №11 про не допуск дітей не щеплених до очної форми навчання».
Так, при вступі до школи та дитсадка потрібно надати заповнену медичну форму номер 063, затверджену печаткою сімейного лікаря, пояснила пані Білецька:
«Якщо дитина щеплена з порушенням календаря і їй треба надолужити щеплення, яких за віком вона ще не має – ми завжди вказуємо, що дитина підлягає щепленню, наприклад, порти кору, епідпаротиту, краснухи, проти дифтерії і правця, проти поліомієліту. І ця форма надається кожен рік до школи».
У кабінеті щеплень же нині не велелюдно, розповіла медсестра Марина Шевченко.
«Діток не дуже багато, але надіємося, вони виспляться і прийдуть. Усі вакцини у нас зберігаються при температурі від +2 до +8 градусів. Все фіксується у спеціальний журнал».