Зараз Україна разом з усім світом переживає пандемію Covid-19. За даними МОЗ цього року для боротьби з хворобою на Черкащині відкрито 32 центри вакцинації та 100 пунктів щеплень проти Ковід-19. Станом на 21 вересня 2021 р. вакцинувалися 413 394 жителів нашої області. Проте, на жаль, боротьба з сучасною пандемією далеко не перша в світовій історії. Ще в ХХ ст. спостерігалася висока смертність від віспи – однієї з найдавніших хвороб світу. Перша епідемія віспи спалахнула ще в VI ст. на території сучасної Ефіопії. В наступні століття вірус натуральної віспи поширився в усьому світі.
Про це розповіли у Черкаському обласному краєзнавчому музеї, опублікувавши історичні документи. У згаданому листі йдеться про необхідність вакцинування від небезпечної хвороби — віспи.
— Люди з давніх-давен прагнули побороти цю страшну хворобу різними способами: індійці та китайці вводили відсохлі струпи хворих людей в носові пазухи здорових; перси впирали гній в шкіру; черкеси робили насічки кинджалом, змоченим у віспяному гної. Ці примітивні методи «вакцинації» були малоефективними і часто призводили до негативних наслідків.Наприкінці XVIII століття англійський лікар Едвард Дженнер винайшов вакцину – безпечне щеплення від натуральної віспи на основі вірусу коров’ячої віспи. Через століття французький хімік та мікробіолог Луї Пастер, віддаючи шану своєму англійському колезі, запропонував назвати всі препарати для створення штучного імунітету «вакцина», від латинського vacca – «корова», — розповідають музейники. — Метод Дженнера виявився ефективним, проте вакцина від віспи не була доступна для всіх. До того ж, через консервативність та релігійні упередження багато людей були налаштовані до вакцинації вороже. Гравер Джеймс Гілрей висміював у своїх карикатурах вакцинацію від віспи, показуючи, що люди стануть схожими на корів після її проходження. В СРСР вакцинація від вірусу натуральної віспи почалася 1924 р. та була обов’язковою.
Для повідомлення населення про небезпеку недуги використовували агітаційні плакати та листівки. В дописі прикріплено плакат періоду українізації (1929 р.), на якому демонструється цькування сільською общиною чоловіка, що перехворів віспою.1936 р. в СРСР було оголошено про повне подолання хвороби.
Проте документ з фондів ЧОКМ, датований 1938 р. говорить про зворотнє. В листі завідувач Київського обласного оздоровчого відділу Гольденберг вимагає від завідувача Черкаського районного оздоровчого відділу організувати на базі Черкаської фельдшерського-акушерської школи 2х місячні курси «вакцинаторів-віспощепіїв».
На курси приймались особи, що мають не менше 6 класів середньої освіти. Курсанти отримували 85 руб. стипендії та кошти для оренди гуртожитку. Для тих, хто вже працював в медичній галузі, під час проведення курсів також зберігалась заробітна платня.
До 1980 року в світі вдалося повністю побороти вірус натуральної віспи, з цього часу щеплення проти неї не проводять.