У Лисянці розгадують таємниці єврейських кладовищ, де ймовірно поховані предки цадика Нахмана

У Лисянці на Черкащині розташований один з найстаріших у Європі єврейських цвинтарів. Таку версію, і не безпідставно, висувають місцеві історики та краєзнавці. Пише видання “Вісті Черкащини“.

«У Лисянці із 1622 року, відколи у містечку почали проживати євреї, існують місця їх захоронення, – стверджує Олександр Гаврилюк. – Відомі, принаймні, три таких цвинтарі. Вони обов’язково знаходилися за якоюсь природною перешкодою – річкою чи пагорбом. Найбільш відоме лисянам кладовище – на правому березі Гнилого Тікича, на високому пагорбі.

Потрапивши туди, і сьогодні можна бачити сотні зруйнованих могил лисянських євреїв, які століттями жили тут своїм мирним життям. Сам цвинтар за обсягом доволі великий, розкинутий на декількох пагорбах. Частина могил вже знищена, а деякі й зовсім розсипались. Ніяких позначок, огороджень чи охоронних знаків про те, що це є кладовище ви не знайдете. Але кожен єврейський надгробок (мацева) – це витвір мистецтва, який у несе собі прихований зміст. Цікаво, що шестикутна зірка Давида, яка сьогодні стала чи не головним символом євреїв, в оздоблені старовинних мацев не зустрічається. Останні поховання, як свідчать надписи, на кладовищі здійснювались у 1943 році.

Ігор Ілляшенко (на знімку), який зацікавився історією лисянських євреїв, вирішив дослідити їх кладовища. Попросив допомогти в цьому знайомого із США Джеремі Боровича, батько якого є равіном Нью-Йорка, а предки проживали на Лисянщині. Відповіді, каже ще не отримав, але дуже сподівається, що, можливо після перемоги, хоч частково, таємниці єврейських могил будуть розкриті. Адже, за однією з версій, тут захоронені дідусь і бабуся цадика Нахмана. Недаремно ж лисянськими кладовищами зацікавився нещодавно популярний сайт Україна Інкогніта.

Previous post Сонячні фрукти: 7 причин їсти більше цитрусових
Next post Історія про незламність: як на Черкащині відбудовує роботу підприємство з Донеччини — Новини Черкас

Добавить комментарий