
Деталі
Її можна побачити у Смілянському міському краєзнавчому музеї до 15 січня 2025 року. Виставка «Ялинкова прикраса від XX cтоліття і до сьогодення» викликає святковий настрій і особливу новорічну атмосферу у дорослих та дітей. Вже чимало школярів під час екскурсій, розповідають на сторінці музею, дізнались багато цікавих фактів про старовинні іграшки.
Традиція прикрашати різдвяне дерево зʼявилося в Україні в ХІХ столітті. Вона нерозривно повʼязана з європейським контекстом, зберігаючи при цьому свою унікальну національну самобутність. На ялинку вішали смаколики, горішки, цукерки, свічки та перші іграшки із картону, паперу та скла. Після жовтневого перевороту та закріплення радянської влади на території України, Різдво стало забороненим, а з ним і будь-які різдвяні традиції, і лише у 1935 році офіційно запровадили свято Нового Року. Це був час розквіту ялинкової прикраси, відкривалися цілі артілі, які створювали ялинкові іграшки.
Відвідувачі можуть побачити прикраси з різних матеріалів: скла, стеклярусу, вати, тканини, картону та пінопласту.
До середини 1960-х років ялинкові прикраси виготовляли вручну. Ручна праця додавала оригінальності виробам. З часом кустарне виробництво припинилося, і фабрики почали випускати серійні прикраси з декоративними елементами, як-от біла крихта «під сніг». Здебільшого, це були кульки, бурульки, шишки, медальйони, овочі-ягоди, фігурки дітей і звірів. Присутні також казкові персонажі на прищіпках.
Певний напрямок виробництва припав на 1960-ті, коли з’явилися фігурки космонавтів, ракет і комет, створені під впливом польоту Юрія Гагаріна. У 1970-х роках популярності набули герої казок і мультфільмів. Також з цього часу надзвичайної популярності набув «дощик» – гірлянда з тонких блискучих ворсинок. Вона швидко поширилася по всьому світу, ставши незамінним атрибутом новорічного декору. Люди настільки захоплювалися цими прикрасами, що часом завішували «дощиком» всю ялинку, використовуючи сріблясті, золотисті, жовтогарячі, червоні та сині варіанти.
«Кожна ялинкова іграшка – це окрема історія, яка викликає асоціації з дитинства. Виставка новорічних прикрас не тільки зберігає пам’ять, а й дарує теплі спогади. Це ті самі ниточки, які пов’язують нас із часом, коли ми були щасливі,» – зазначила екскурсовод краєзнавчого музею Лариса Петрушевець.
Ця виставка – не лише про красу минулого, а й про теплі спогади, які об’єднують покоління. Всі іграшки – це подарунок музею від місцевих мешканців.