У трьох медзакладах Черкас планують встановити сонячні електростанції — Новини Черкащіни


27 січня 2024, 12:03

Черкаси можуть залучити понад 13 мільйонів гривень приватних інвестицій для облаштування кількох сонячних електричних станцій. Їх планують встановити в трьох медичних закладах: дитячій лікарні, пологовому будинку та в першій поліклініці. Про це йшлося під час робочої зустрічі стосовно впровадження механізму енергосервісу (ESCO), яку сьогодні провів перший заступник міського голови Сергій Тищенко.


До обговорення в форматі ZOOM-конференції приєдналися фахівці департаменту економіки та розвитку на чолі з директоркою Іриною Удод, представники проєкту ПРООН «Усунення бар’єрів для сприяння інвестиціям в енергоефективність громадських будівель в малих та середніх містах України шляхом застосування механізму ЕСКО», фахівці департаментів охорони здоров’я та медичних послуг, фінансової політики.

– Навряд чи в кого є сумніви в тому, наскільки сьогодні важливо заощаджувати енергетичні ресурси. Тож ми шукаємо різні можливості для підвищення енергоефективності будівель комунальної власності. Досвід інших міст говорить про те, що енергосервіс працює і дає результати. Ми бачимо перспективи застосування цих технологій у Черкасах і особливо важливо втілити це, насамперед, в об’єктах критичної інфраструктури, – прокоментував перший заступник міського голови Сергій Тищенко. – Дякую нашим партнерам за вже проведену роботу. Ми розпочали її у непрості військові часи, але ми рухаємося далі й переконаний, що спільними зусиллями ми зможемо його успішно втілити. Працюємо далі.

Нагадаємо, суть концепції ESCO полягає в тому, що приватний інвестор за власний кошт виконує комплекс енергоощадних заходів будівлі (для прикладу, в лікарнях, дитячих садочках або ж школах). Далі ж він може повернути вкладення за рахунок досягнутої економії на комунальних платежах. Інвестор бере на себе всі ризики отримання економії за рахунок упровадженого проекту. Через це він максимально зацікавлений у попередніх розрахунках потенційних заощаджень.

– Над впровадженням нової моделі енергосервісу ЕСКО ми розпочали працювати в 2022 році, узгодивши меморандум про взаєморозуміння та протокол про наміри щодо реалізації енергосервісу в Черкасах з проєктом ПРООН «Усунення бар’єрів для сприяння інвестиціям в енергоефективність громадських будівель в малих та середніх містах України шляхом застосування механізму ЕСКО». Разом із ними ми здійснюємо підготовку об’єктів комунальної власності до закупівлі енергосервісу, – прокоментувала директорка департаменту економіки та розвитку Ірина Удод.

Як розповів експерт проекту ПРООН Олексій Корчміт, на сьогодні в Україні уклали 630 близько ЕСКО-договорів.

Черкаси на сьогодні визначили 3 потенційні медичні заклади для застосування такого механізму. Для економії ресурсів у пологовому будинку «Центр матері та дитини», міській дитячій лікарні та в Першому міському центрі первинної медико-санітарної допомоги планують облаштувати сонячні електростанції.

Так, за попередніми підрахунками, наданими представником проєкту ПРООН Романом Палагусинцем, станція потужністю 110 кВт для Центру матері і дитини сприятиме заміщенню традиційної еклектичної енергії в межах 25% у рік, станції потужністю 40 кВт для будівель 1-ої поліклініки та дитячої лікарні дадуть заміщення в межах 15 % у рік.

Нині профільні департаменти разом з фахівцями асоціації енергосервісних компаній та представниками проєкту ПРООН опрацьовують усі можливі нюанси, аби під час впровадження дотриматися законодавчих вимог та в підсумку досягти максимальної економії. ЕСКО-інвестора для втілення заходів із економії енергії шукають шляхом проведення відкритих торгів. Контракт із ними затверджують депутати під час голосування на сесії.

Ще один із перспективних проектів, який наразі вивчають для втілення в Черкасах, – заміна світильників вуличного освітлення. Він може стати найбільш потужним в Україні. За підсумками проведеного енергоаудиту, інвестиції за встановлення нових світильників, опор, виготовлення проектно-кошторисної документації та монтажні роботи можуть скласти в межах 50-60 млн грн.

Про це повідомляє Черкаська міська рада.

Джерело

Previous post Рятувальники вийшли на лід, аби попередити рибалок про небезпеку — Новини Черкащіни
Next post У Черкасах силовики провели посилене патрулювання — Новини Черкащіни

Добавить комментарий