Упаковці хочуть дати «друге життя»: в Україні впроваджують розширену відповідальність виробника — Новини Черкас за сьогодні


в Новини

18.09.2023

Реалізація цього документу дозволить покрити всю країну системою роздільного збирання упаковки та відновлення цих відходів, а отже перейти до економіки замкненого циклу. Відтак мільйони тонн ресурсоцінних матеріалів, таких як папір, картон, пластик, скло, метали, деревина, не захоронюватимуться на полігонах, а отримуватимуть “друге життя”. Вони ставатимуть сировиною для вироблення нових продуктів.

Про це повідомляють на “Урядовому порталі”

Така практика відповідальності виробника вже понад 30 років діє у країнах Європи й доводить свою ефективність. Україна на сьогодні є єдиною країною в Європі, де такий підхід не впроваджений.

Суть розширеної відповідальності виробника в тому, що саме той, хто виробив упаковку та продукцію в ній, має забезпечити її приймання, роздільне збирання, сортування, підготовку до повторного використання та відновлення. Тобто цей обов’язок переходить від держави до виробника продукції. А отже, за такі відходи українці більше не платитимуть.

Щоб виробникам було легше справитися з цим завданням і передбачено створення організацій розширеної відповідальності виробника. Як вони мають працювати та яких правил дотримуватися – визначено у законопроєкті.

Впровадження розширеної відповідальності стимулюватиме виробників створювати необхідну інфраструктуру для збирання, сортування та обробки відповідних відходів, а також змінювати підходи до виробництва упаковки – щоб її можна було відновити та використати повторно.

У документі окреслено нові вимоги до упаковки для зменшення рівня небезпечних речовин в ній, а також для можливості її подальшого рециклінгу. Передбачено обов’язкове маркування упаковки, встановлені мінімальні цільові показники рециклінгу, які щороку мають виконувати виробники тощо.

Що належить до упаковки, яку збиратимуть та перероблятимуть ОРВВ: це не лише звичні для всіх паперові чи пластикові пакети, харчова плівка чи алюмінієва фольга.

Законопроєкт передбачає і РВВ, наприклад, для коробок під солодощі та коробок для сірників, “тимчасових” горщиків для квітів, в яких їх продають та перевозять, і навіть, для вішалок, що продаються разом з одягом. Частиною упаковки вважатиметься і щіточка для туші, що є частиною кришки контейнера тощо.

Наразі законопроєкту потрібно пройти шлях погодження та прийняття народними депутатами. Однак з набранням ним чинності, в Україні розпочнуться не точкові, а системні зміни.

Нагадаємо, із 1 січня остаточно почав діяти закон України, що забороняє розповсюджувати поліетиленові пакети товщиною до 50 мкм. Навіть як первинне пакування для сипучих продуктів, риби та мʼяса та навіть на платній основі. 

  • tag
  • відходи
  • ідемо в ЄС
  • Україна
  • упаковка

Previous post Ще один інструмент убезпечення жителів, — Ігор Табурець про модульні укриття — Новини Черкас
Next post Завершилися заходи з нагоди святкування Рош га-Шана

Добавить комментарий