Деталі
Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт, який передбачає скасування спрощеної 2-відсоткової системи оподаткування для фізичних осіб-підприємців (ФОП).
Нагадаємо, що в березні минулого року, коли незрозуміло було, як упорається наша економіка з шоком від російської повномасштабної агресії, парламент дозволив компаніям з оборотом до 10 млрд грн перейти на спрощену систему оподаткування, як на третій групі ФОП: замість ПДВ (20%) і податку на прибуток (18%) — платити 2% з доходу.
Перехід на податок у два відсотки дозволив бізнесу утриматись на плаву. Також було знято всі обмеження щодо кількості працівників та видів діяльності.
До хорошого звикаєш швидко, але радикальні рішення в економіці не можуть існувати нескінченно. І скасування пільги зі сплати податку, а фактично — повернення законодавства у довоєнне становище, з 1 липня малий бізнес зустрів глухим наріканням.
Адже повноцінно застосовуватимуть РРО (касові апарати) у торгівлі, відновлять документальні перевірки за умови наявності безпечного доступу до територій, приміщень та документів, повернуться до штрафних санкцій за порушення податкового законодавства.
Уряд акцентує увагу на економічній складовій: «Прийняття законопроєкту сприятиме збільшенню надходжень до державного та місцевих бюджетів у 2023 році на суму близько 10 млрд гривень», — повідомляє міністр фінансів Сергій Марченко.
10 млрд грн — не такі вже й великі гроші для українського бюджету, половина якого поповнюється нашими кредиторами.
Але саме на кредиторів кивають представники влади: цей крок є умовою продовження такої необхідної співпраці з Міжнародним валютним фондом і зафіксований у Меморандумі про економічну та фінансову політику ще 8 грудня 2022 року.
Уряд бере на себе певні зобов’язання та запроваджує нову моніторингову програму. Беззаперечним плюсом пільгового двовідсоткового оподаткування була можливість для юридичних осіб заощадити на податках та використати виручені кошти для розвитку бізнесу. А ще цей крок дозволив вивести з тіні бізнес із великими оборотами.
До запровадження воєнного стану в подібних підприємств не виходило працювати чесно, бізнес доводилося дробити на велику кількість ФОПів. Пільговою ставкою скористалися юридичні особи, якими було перевищено граничний обсяг доходу своєї групи за єдиним податком.
Замість того, щоб переходити на загальну систему та сплачувати ПДВ, податок на прибуток чи доходи, платники податків обрали спрощену систему без ПДВ.
Як пояснюють в обласній податковій, хоча законопроект ще не прийнято у другому читанні, але ФОП, які перебувають на спрощеній системі оподаткування зі сплатою ЄП за ставкою 2 відс. доходу, уже можуть переходити на групу платника ЄП (ставку ЄП), відмінну тій, яку застосовувала до обрання особливостей оподаткування.
Отож, уточнюють податківці, фізичній особі – підприємцю, яка перебуває на спрощеній системі оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою 2 відс. доходу, для переходу на групу платника єдиного податку (ставку єдиного податку), необхідно повернутися шляхом самостійної відмови від спрощеної системи оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою 2 відс. доходу на групу платника єдиного податку (ставку єдиного податку), на якій вона перебувала до обрання особливостей оподаткування, подавши Заяву з позначкою «Внесення змін», в якій заповнити, зокрема, поля 1 – 4 та 5.1.1.
Також треба перейти на группу, відмінну тій, яку застосовувала до обрання особливостей оподаткування, подавши Заяву з позначкою «Внесення змін» не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу з урахуванням ст. 298 ПКУ.
«Слід зауважити, що у разі проставлення у Заяві позначки «Відмова» фізична особа – підприємець, яка перебувала на спрощеній системі оподаткування (в тому числі зі сплатою єдиного податку за ставкою 2 відс. доходу) вважається такою, що обрала перехід на загальну систему оподаткування», – підсумовують в обласній податковій.