03 жовтня 2021, 19:24
Оновлене видання книги «Головне в житті – завжди робити добро», присвяченої відомому православному святому, теоретику і практику хірургії, багаторічному в’язневі сталінських таборів архієпископу Сімферопольському і Кримському Луці (Валентинові Войно-Ясенецькому, 1877–1961), підготовлене черкаською журналісткою Галиною Компанієць, побачило світ у черкаському видавництві Юлії Чабаненко.
Відомо, що свою медичну кар’єру святий Лука розпочав у селі Деньги на Золотоніщині. Жив у Золотоноші. А в Черкасах останні роки жили і померли його батьки – Фелікс Станіславович і Марія Дмитрівна. У Черкасах і в Золотоноші св. Луці встановлено пам’ятники, а в Черкаській медичній академії його ім’ям названо найбільшу аудиторію.
Раніше популяризатори духовної та медичної спадщини Святого Луки Кримського вже видавали книги про життя родини Войно-Ясенецьких на Черкащині та книги за сторінками духовних праць святителя-хірурга. Одна з них – під назвою «Головне в житті завжди робити добро» – вийшла у світ 2016 року. Її передавали у бібліотеки та школи, у лікарні та бійцям на передову, роздавали благодійно. Але наклад книги закінчився.
Тому в нинішній, ювілейний рік вшанування святого Луки (100-річчя прийняття ним сану священника, 95 років останнього візиту на Черкащину, 20 років обрітення його мощей), з благословення митрополита Черкаського і Канівського Феодосія вирішили оновити і доповнити видання. До нього увійшли раніше не публіковані на Черкащині світлини з родинного архіву святого Луки, документальні матеріали про життя св. Луки в Черкасах і Золотоноші, спогади його колег і друзів, фрагменти з духовних проповідей і книг «Наука і релігія» та «Дух, душа і тіло».
– Святитель Лука близький серцям православних людей не тільки тому, що поєднував у собі священнослужителя і лікаря, а й тому, що є взірцем того, як потрібно жити і спасатися в сучасному світі, – сказав під час презентації видання, яка відбулася в суботу в Художньому музеї, митрополит Фодосій. – Святий зберігав стійкість у вірі, хоча його не раз піддавали тортурам у катівнях НКВС, а відтак усе життя тримали його під наглядом. Нещодавно побачила світ книжка – збірка доносів, що їх писали на нього ті, хто за ним слідкував, у тому числі й доволі близькі люди…
Укладачка видання Галина Компанієць розповіла про те, як у 2010 році, перебуваючи в Криму, вперше зацікавилася постаттю св. Луки, як сприяла розгортанню на Черкащині краєзнавчої дослідницької роботи про перебування тут святого хірурга, про людей, які надали їй підтримку в цій справі.
– Тема святителя Луки переважає все, що я зробила в журналістиці, – зауважила Галина Іванівна. – Я вдячна всім людям, хто за ці роки прилучився до популяризації святого Луки на Черкащині.
Заступник міського голови Павло Валенчук, який взяв участь у презентації, зауважив, що для нього цінність постаті св. Луки – в тому, що він «виніс ідею християнського служіння із храмів назовні» й показав, що служити Христу можна різними шляхами – в тому числі і як лікар, викладач тощо.
– Такі книжки – це не просто література, а література, яка змінює наше життя на краще, – сказав Павло Валенчук.
Про своє бачення постаті св. Луки під час презентації розповіли люди, які долучилися до дослідження й популяризації його спадщини в нашому краї: працівниця Державного архіву Черкаської області Валентина Хілобок, золотоніський краєзнавець Володимир Побиванець, головна бібліотекарка краєзнавчого відділу Черкаської обласної наукової бібліотеки ім. Т.Шевченка Людмила Демченко, голова обласної організації Національної спілки журналістів України Тетяна Калиновська.
Лейтмотивом презентації стали слова святителя Луки (Войно-Ясенецького), в яких поєдналися його кредо священнослужителя і лікаря: «Головне в житті – завжди робити людям добро. Якщо не можеш робити для людей добро велике, постарайся зробити хоча б мале».
Від Черкаської єпархії Художньому музею було презентовано картину кисті художника Є.В. Чорнокозенка «Митрополит Софроній (1940-2020) біля храму в Борисполі».
Фото Олександра Слєпцовського