Будинок, якого більше немає: сто років тому в Черкасах був “торговельний центр”

Понад сотню років тому будинок Троєцьких у Черкасах був своєрідним торговельним центром. Згодом радянська влада його “націоналізувала” й не вберегла до наших часів. Утім, попри приналежність до купецького середовища, самим Троєцьким вдалося уникнути переслідувань радянської влади. На початку XX століття ця пара була знаною та шанованою в місті, розповіла Суспільному завідувачка сектору новітньої історії краю Черкаського обласного краєзнавчого музею Ірина Мірошник.

Один із музейних експонатів — портрет в інкрустованій перламутром рамі, на ньому — ошатно вбрані чоловік та жінка. Це світлина купців Троєцьких, їй — понад сотня років.

Чоловік, зображений на портреті, тоді носив довгі вуса і борідку. На фото він одягнений в чорний костюм та білу сорочку із зав’язаним на шиї бантом. Жінка — з високою зачіскою в чорній сукні з мереживним коміром. Це — Лев та Берта Троєцькі.

Лев та Берта Троєцькі / портрет зберігається в Черкаському обласному краєзнавчому музеї

“Парний фотопортрет Лева Троєцького з дружиною Бертою Аврамівною, зроблений в 1910-х рр. в фотоательє Лінкова в Черкасах. Можна припустити, що фотопортет був подарунком від родичів чи друзів на честь однієї з їх перших річниць весілля. Щоб додати портрету урочистості для нього було виготовлено дві дерев’яні рами в стилі модерн. Перша слугує паспарту, пофарбована в блакитний колір. З правого боку розташоване барельєфне зображення очеретини з листям, розфарбоване в натуральні кольори. Зовнішня рама виконана з дуба, закрита склом. Оздоблена інкрустацією червоним та чорним деревом з додаванням перламутру у вигляді зіркоподібних квітів та «стріл» з боків”, — розповіла Ірина Мірошник.

З її слів, будинок Троєцьких розташовувався на розі сучасних вулиць Остафія Дашковича та бульвару Шевченка (тоді – вулиці Парадна та Олесандрівська). Це був своєрідний торговельний центр, де можна було купити модний одяг чи зробити зачіску. У купців Троєцьких тут був магазин музичних інструментів, в якому також продавались одні з перших в Черкасах велосипеди. Управління магазином лежало на плечах двох братів — Якова та Лева Троєцьких.

Фото з архіву Черкаського обласного краєзнавчого музею

“У першій половині XX ст. в Черкасах була значна частка єврейського населення. Серед них — родина купців Троєцьких. Лев Борисович Троєцький майже все своє 90-річне життя провів в місті Черкаси. Про це свідчать нові надходження до фондової колекції нашого музею”, — пояснила Ірина.

Фото з архіву Черкаського обласного краєзнавчого музею / Реклама магазину музичних інструментів Троєцького. Поч XX ст.

З історії життя цієї пари відомо не багато: відомо, що попри приналежність до купецького середовища в минулому, їм вдалося уникнути переслідувань радянської влади.

“Після згортання НЕПу і остаточної націоналізації будинку Троєцьких, вони жили в будинку, на місці сучасної Черкаської обласної філармонії. Власних дітей в пари не було, вони виховували названу доньку Голду (Ольгу). Вона була племінницею Берти і рано втратила батьків, тому й виховувалася в сім’ї Троєцьких як рідна”, — розповіла Ірина Мірошник.

Після початку Другої Світової війни родина Троєцьких евакуйовувалась до Ташкенту.

“Повернувшись в Черкаси, Лев Борисович все життя займався налаштуванням музичних інструментів в музичних школах міста та приватних оселях, Берта Аврамівна була домогосподаркою. Померли і поховані в м. Черкаси”.

Точне місце, де саме був розташований будинок Троєцького — поки з’ясувати не вдалося, пояснила Ірина Мірошник. Ймовірно він був на перехресті, що на світлині нижче.

Перехрестя вулиці Остафія Дашковича та бульвару Шевченка — ймовірне місце розташування будинку Троєцьких

Previous post Засуджено старосту одного з сіл за самовільну порубку дерев
Next post Дотик стихії: від великої води страждають черкаські пляжі

Добавить комментарий